Logo
 kirjandus- ja muusikaajakiri
Menüü
Reklaam

Varasemad numbrid!
Otsi et

SOFT MACHINE
Peeter Piik
by khan
Tuesday 8 April 2003 - 20:27:32

William Burroughs`i romaani järgi nime saanud ansambel on noortele muusikasõbrale suhteliselt tundmatu; raadiost neid mõistagi ei kuule, meie ääretult kasina valikuga plaadipoodidest nende plaate naljalt ei leia. Ehkki Softide viimasest kauamängivast on möödunud pea veerand sajandit, ei vähenda see ansambli aktuaalsust tänapäeval, kõrvuti teiste tollaste eklektilise muusika pioneeride nagu King Crimsoni, Keith Tippetti ning miks mitte ka Miles Davisega. "Elektroonilised biitlid" olid ilmselt esimeseks briti psühhedeeliabändiks, Euroopa avangardse-jazzrocki lipulaevaks ja ühtlasi peamiseks populariseerijaks 60-ndate lõpul, 70-ndate algusaastatel. Nende kitsale ringile orienteeritud helisalvestised olid ja on hinnatud nii jazzisõprade kui rockipubliku hulgas.Softidele iseloomulikud ekspressiivsed improvisatsioonid ning kõrvulukustav helitugevus kontsertidel leidis nii tuliseid poolehoidjaid kui tõredaid kriitikuid.

Allpool peatuks põgusalt ansambli ajalool, piirdudes aastatega 1966-1971, mida loeksin köitvamaks perioodiks bändi tegevuses.

Canterbury: algusaastad

Soft Machine formeerus 1966 aastal, kuid nende lugu algas 60-ndate aastate alguses Canterbury Simon Langtoni humanitaargümnaasiumis, kus õppisid Soft Machine`i tuumiku moodustanud Robert Wyatt, Mike Ratledge ja Hugh Hopper. Neid kolme ühendas sügav huvi jazzi, eriti tollaste radikaalsete jazznovaatorite nagu Ornette Colemani, John Coltrane`i ja Theolonius Monki loomingu vastu.
Hilisemates muusikaväljaannetes on rõhutatud Canterburys valitsenud liberaalsust, idüllilist atmosfääri ning selle märkimisväärset mõju kuulsate kasvandike kujunemisele, tõmmates paralleele Canterbury ja hipikultuuri ühe olulisema taimelava San Francisco Haigh-Ashbury vahele. Robert Wyatt seevastu ei suutnud oma meenutustes Canterburyga seoses välja tuua mitte midagi stimuleerivat: "see oli kõigest üks tavaline, tobe kool".

1962. aastal astus Robert Canterbury kunstikolled˛i, õppis seal mõned kuud ning sõitis siis rahatult pöidlaküüdiga Euroopasse seiklema.
Pariisis kohtas ta 21-aastast austraallasest biitnikku Daevid Allenit. Viimane tegi koostööd William Burroughsi ning tollal vähetuntud minimalistist helilooja Terry Rileyga. Tal oli rikkalikke kogemusi mitmesuguste hallutsinogeenidega ning 1962. aasta kohta tavatult pikad juuksed. Lisaks eelpoolmainitule oli Allen paljulubav avangardhelilooja ja kitarrist.
Kõik see avaldas noorele Wyattile sügavat mõju.
Üheskoos koolivend Hugh Hopperiga, kes mängis bassi (tollal mitte eriti paljulubavalt), moodustati tänapäeva mõistes üsna pungilikult kõlanud avangardjazzi trio. Publikule esineti põhiliselt Londoni ja Pariisi alternatiivklubides nn "jazzi ja poeesia häppeningidel", mis pakkus võimaluse nii tundmatutele ansamblitele kui luuletajate oma loomingu tutvustamiseks. Wyatti, Hopperi, Alleni tollane kava kujutas endast kirevat segu rockist ja vabaimrovisatsioonidest, kõrvalepõigetega The Beatles`i ja Chuck Berry loomesse.
Alleni Seine`i jõel loksuvas paat-majakeses/stuudios avardati teadvust lisaks LSD-le mitmesuguste avangardsete audiokollaa˛-eksperimentidega ning seda kolm-neli aastat enne murrangulist biitlite "Sgt Pepperit" ja Pink Floydi debüüti!

1964. aastal olid Wyatt ja Hopper taas Canterburys ning formeerisid ansambli Wild Flowers, mis esitas kummalist mikstuuri rütmibluesist, soulist,
eksperimentaalsest jazzist. Tegutseti erinevates koosseisudes 1966. aasta suveni, mil Daevid Allen ja laulja Kevin Ayers bändi laiali saatsid ning Majorcale suvitama sõitsid. Tagasi Canterburys avastasid nad, et kunagine koolikaaslane Canterbury gümnaasiumist Mike Ratledge oli just psühholoogiaõpingud Oxfordis katkestanud, et muusikale pühenduda.
Hugh Hopper seevastu otsustas aktiivsest musitseerimisest tagasi tõmbuda.
Mike Ratledge elektriorelil, Daevid Allen kitarril, Robert Wyatt trummidel ning Kevin Ayers basskitarril jätkasid nüüd juba Soft Machine`ina, saades loa nime kasutamiseks Burroughs`ilt endalt.

Volume One 1966-1968

1966. aasta suvel sõlmiti leping ühe 60-ndate menuansambli The Animals managemendiga ning alustati aktiivset kontserttegevust. Algselt ei erinenud repertuaar oluliselt Wild Flowersi omast, kuid üsna varsti esitati sajaprotsendiliselt omaloomingut - Ayersi metafooririkkaid, sümbolistlikke ning Wyatti igapäevastest pisiasjadest pajatavaid lugusid. Mõlemad laulsid, kuid erinevalt enamikest mustade bluesist inspireeritud briti bändidest rõhutatult inglise aksendiga. Lisaks lauludele sündis arvestatav osa repertuaarist vabaimprovisatsioonina otse laval.
1966. aasta lõpuks oli nende muusika nii stilistiliselt kui esituselt kaugel ees enamikest nende tollastest briti kolleegidest.

"Softid" leidsid eriti sooja vastuvõtu ühes tuntumas tollases Londoni alternatiivklubis UFO, kus nende esinemisi saatis psühhedeelse valgusshow novaatorlik alkeemik Mark Boyle ning salapärane ameeriklasest kitarrist Larry Nolan, lugematute California bluegrass-bändide veteran.
Oluliselt jahedamalt, isegi vaenulikult suhtuti verivärskesse ansamblisse väljaspool Londonit toimunud tavapärastel nn non-underground kontserditel, mistõttu 1967. aasta aprillis võeti sihikule mandri-Euroopa, et seal läbi lüüa.
Suve lõpul pöördus ansambel suuremat edu saavutamata kodumaale tagasi.
Daevid Allenil tekkis viisaprobleeme ning ta jäi Prantsusmaale, mis ühtlasi lõpetas tema rolli Soft Machine`is. Ta pöördus Pariisi ning pani aluse sugugi mitte vähemtuntud ansamblile Gong, et seal oma muusikalisi visioone ellu viia.

"Softid" jätkasid triona ning veetsid järgnevad kuus kuud USA-s ringreisil üheskoos Jimi Hendrix Experience`iga. Kontsertidevaheliset üürikest pausi kasutati debüütplaadi salvestamiseks.
Kurnav turnee sisuliselt tappis bändi - Ayers müüs maha oma basskitarri ja sõitis tagasi vaatamata Ibizale.
Esimene plaat seevastu müüs ootamatult väga hästi ning publik soovis uut.
Wyatt ja Ratledge tegid 1968. aasta juulis ettepaneku Hugh Hopperile (kes saatis Softe USA turneel transamehena) bändiga liituda, et salvestada Soft Machine Volume Two.

Volume Two (1968-1971)

Mike Ratledge pidas "Masinate" senist loomingut liiga popilikuks ning pani rõhku tunduvalt keerukamatele kompositsioonidele, samuti soovis ta loobuda lauludest, mis pingestas suhteid Robert Wyattiga. Vaatamata vastuoludele on mõlemad poolused, nii pop kui alternatiivne liin, esindatud ka teisel albumil, Volume Two. Sellestki kujunes klassikaline album, millel Hugh Hopper üllatas oma arvestatava omaloomingu ning möirgava, tollal novaatorliku fuzzboxi abil moonutatud bassimänguga.

Üha ambitsioonikamad kompositsioonid ning triost tulenevad piirangud nende elluviimisel kontsertidel lõi vajaduse suurema koosseisu järele - bändiga liituski neljaliikmeline puhkpillisektsioon. Bänd kõlas huvitavalt, kuid esimest koosseisu iseloomustanud originaalsus hakkas kaduma, bänd liikus üha rohkem akadeemilise jazz-rocki suunas. Samas olid nad edukad ja respekteeritud jazziladvikus. Soft Machine oli esimene rockkollektiiv, mis esines kuulsas Ronnie Scotti jazziklubis ja ühistel kontsertidel Miles Davisega. Edu ja tunnustus saatis neid rahvusvahelistel jazzifestivalidel.

Vaatamata tihedale esinemisgraafikule ja hästi vastu võetud plaatidele oli ansambel keerulises majanduslikus olukorras, mille tõttu lahkus enamus puhkpillisektsioonist. Jätkati kvartetina - eelpoolmainituile lisaks Elton Dean saksofonil. Selle koosseisuga salvestati 1970. aastal Volume Three - raskepärane, valdavalt instrumentaalne kaksikplaat, millel leidub neli pikka kompositsiooni. Kriitikud loevad seda "Softide" kõrgpunktiks, kuid paraku ei leia siit nende varasemat loomingut iseloomustanud huumorit ja dadaistlikkust.

Eelnevat suuresti kordav aasta hiljem ilmunud Volume Four oli viimane plaat, mille salvestamisest võttis osa Robert Wyatt. Loominguliste erimeelsuste ning bändisisese saboteerimise tõttu moodustas viimane ansambli Maching Mole pannes aluse oma edukale soolokarjäärile.
Paratamatult kaotas Soft Machine tema lahkumisega täielikult algkoosseisu iseloomustanud põnevuse, võttes suuna tehniliselt virtuoossele, kuid sisutule progerockile. Sagedased koosseisuvahetused ei suutnud bändi senisele renomeele midagi lisada.

Hopper püsis Soft Machine`is kuuenda plaadini, Ratledge seitsmendani. Sama nime kandev, kuid hoopis teistsugust muusikat viljelenud ja teisi inimesi ühendanud ansambel jätkas suhteliselt märkamatult 1981. aastani.

diskograafia:

The Soft Machine (ilmumisaasta 1968)
Volume Two (1969)
Third (1970)
Fourth (1971)
Fifth (1972)
In The Beginnings (salvestatud 1967.a.) (1972)
Sixth (1973)
Seventh (1974)
Bundles (1975)
Softs (1976)
Alive & Well 1978)
The Land of Cockayne (1981)
Live at the Proms (kontsertsalvestus 1970. aastast) (1989)
Jet Propelled Photographs (salvestatud 1968.a.) (1989)
The Peel Sessions (1990)
As If.... (1991)
Complete Peel Sessions (1991)
Live In Paris (1992)
BBC Live In Concert (salvestatud 1971.a.) (1993)
Rubber Riff (1995)
Live 1970 (1998)
Noisette (kontsertsalvestus 1970.a.) (2000)
Facelift (kontsertsalvestus 1970.a.) (2002)

Kommentaarid ...
bullet Anonymous
on 27 Jul : 18:41
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Sep : 14:14
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 5:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 5:57
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 5:58
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 6:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 6:41
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 8:55
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 9:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 13:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 13:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 22:01
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 23:30
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 3:21
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 4:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 12:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 12:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 14:26
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 14:41
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 15:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 16:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 16:54
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 17:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 24 Aug : 17:12
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 0:58
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 1:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 1:45
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 3:49
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 5:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 5:25
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 7:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 8:22
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 8:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 8:49
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 9:04
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 9:30
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 9:52
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 9:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 13:08
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 13:10
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 14:50
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 15:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 15:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 17:01
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 17:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 17:29
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 19:57
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 20:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 25 Aug : 21:49
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 1:16
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 2:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 3:10
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 4:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 5:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 8:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 8:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 9:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 9:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 10:09
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 10:26
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 10:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 12:26
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 12:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 12:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 14:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 17:04
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 17:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 17:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 19:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 19:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 20:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Aug : 21:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 10:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 10:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 10:13
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 10:15
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 17:01
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 18:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 18:22
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 18:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 18:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 18:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 27 Aug : 20:53
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 28 Aug : 12:16
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 29 Aug : 12:14
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 30 Aug : 0:29
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 30 Aug : 2:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 30 Aug : 16:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 03 Sep : 8:33
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 03 Sep : 11:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 03 Sep : 20:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Sep : 2:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Sep : 2:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Sep : 6:53
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Sep : 7:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 6:53
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 9:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 10:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 13:48
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 19:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 20:13
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 20:14
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 20:48
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 21:10
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Aug : 21:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 2:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 23 Aug : 4:48
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 02 Aug : 0:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 02 Aug : 0:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 02 Aug : 12:32
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 23:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 23:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 22:57
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 21:25
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 21:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 18:58
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 19:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 16:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 12:10
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 11:48
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 10:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 9:46
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 9:53
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 9:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 8:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 8:16
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 8:15
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 8:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 8:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 5:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Aug : 1:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 22:54
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 22:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 22:54
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 21:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 20:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 20:21
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 17:22
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 17:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 14:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 14:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 13:15
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 10:57
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 7:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 4:54
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 3:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 20 Aug : 0:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 21:50
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 19:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 16:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 17:21
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 17:45
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 16:30
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 3:41
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 22:55
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Sep : 9:06
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 22:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 20:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 17:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 14:50
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 13:29
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 13:32
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 8:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 8:54
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 9:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 11:29
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 8:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 5:04
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 3:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 3:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 3:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 3:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 2:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Aug : 23:01
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Aug : 19:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Aug : 19:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Aug : 19:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Aug : 8:32
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Aug : 8:25
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Aug : 6:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 22:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 14:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 14:46
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 17:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 17:45
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 19:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 8:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 14 Aug : 23:14
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Aug : 6:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 13 Aug : 13:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 13 Aug : 15:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 12 Aug : 22:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 12 Aug : 16:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 12 Aug : 16:54
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 12 Aug : 18:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 15:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 13:08
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 13:12
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 11:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 9:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 9:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 5:12
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 4:55
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 0:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 1:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Aug : 1:32
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 17:25
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 18:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 18:45
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 10:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 12:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 14:53
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 15:20
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 11:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 18:33
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 19:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 21:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 23:42
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Aug : 0:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 7:57
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Aug : 8:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 13:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 13:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 16:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 16:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 17:58
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 18:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 19:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 21:33
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 22:10
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 23:46
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 23:46
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 10:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 7:43
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 9:29
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 5:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 1:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Aug : 1:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 19:21
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 19:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 13:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 14:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 14:16
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 7:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 5:08
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 5:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 5:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 4:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 2:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 2:09
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 2:20
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 23:50
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Aug : 1:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 21:29
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 21:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 18:12
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 18:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 18:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 17:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 13:10
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 11:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 11:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 10:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 9:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 8:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 7:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 4:41
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 3:49
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 4:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 4:14
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 1:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 0:40
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Aug : 0:43
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 22:13
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 20:26
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 21:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 18:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 15:30
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 15:42
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 15:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 13:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 14:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 12:43
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Aug : 10:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 18:52
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 19:58
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 21:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 16:49
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 16:52
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 16:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 10:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 11:01
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 11:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 2:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 04 Aug : 4:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 03 Aug : 15:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 1:06
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 11:50
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 11:52
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 12:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 14:08
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 15:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 16:03
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 16:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 16:05
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 16:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 16:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 17:08
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 17:15
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Sep : 17:25
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 1:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 3:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 3:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 3:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 14:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 18:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Sep : 20:44
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 3:43
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 4:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 11:04
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 12:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 12:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 13:07
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 13:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Sep : 13:46
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 10:20
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 10:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 16:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 17:14
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 17:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 17:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 21:09
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 21:31
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 08 Sep : 21:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Sep : 6:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Sep : 8:42
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Sep : 11:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Sep : 11:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Sep : 11:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 09 Sep : 11:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Sep : 6:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Sep : 1:34
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Sep : 14:30
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Sep : 14:52
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Sep : 16:26
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 15 Sep : 16:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Sep : 4:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Sep : 14:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Sep : 21:37
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Sep : 6:51
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Sep : 8:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 17 Sep : 15:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 3:12
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 3:19
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 3:45
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 4:12
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 11:38
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 11:39
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 14:11
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 15:59
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 19:23
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Sep : 20:36
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Sep : 2:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Dec : 11:17
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Dec : 11:18
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Dec : 17:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Dec : 17:45
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 05 Dec : 17:53
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 06 Dec : 2:08
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Dec : 5:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 07 Dec : 9:50
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Dec : 20:56
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 10 Dec : 22:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Dec : 8:48
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Dec : 11:02
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 11 Dec : 11:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 21 Dec : 6:27
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 22 Apr : 2:28
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 26 Apr : 3:41
Comments: 1718
[blocked by admin]


Kommentaaride lisamine ajutiselt suletud
sisu © et, vorm © e107.org