Logo
 kirjandus- ja muusikaajakiri
Menüü
Reklaam

Varasemad numbrid!
Otsi et

Roheline apokalüpsis
Sven Vabar
by khan
Thursday 2 October 2003 - 20:39:01

Tänapäeva üht huvitavamat ja tunnustatumat inglise kirjanikku tuntakse Eestis küllalt vähe ja kui, siis vist ulmekirjanikuna, sest seni on temalt eesti keeles ilmunud mõned üksikud jutud, mida on üpris kerge ˛anriulme alla liigitada. Ballard alustas tõepoolest ennekõike ulmekirjanikuna, kuid loobus sellest voolust teadlikult üsna ruttu. Tänapäevani kurdab ta, et ulmesõbrad peavad teda mingiks imelikuks ärakargajaks, tavakirjandusringkonnad aga imelikuks ulmekirjanikuks.
Sellest, kohati tüütuvõitu ja paljuski täiesti mõttetust arutelust ulme ja mitteulme vaheliste piiride teemadel on Ballardi puhul vast tähtsamad tema loomingu sisulisemad tunnused, kuna tegemist on eesti kirjandusilmas ikkagi üsna vähetuntud autoriga. Ballard on väga sotsiaalne kirjanik, kes äärmiselt omapäraste, pigem sürrealistlike kui ulmeliste vahenditega kirjeldab tänapäeva postmaterialistliku ühiskonna väärtuste kollapsi ja resignatsiooni, mis väljendub tihti mingisuguse alateadliku pimeda raevu näol. Ballardi looming on valdavalt ülimalt meeleline – kombatav, haistetav, visualiseeritav – ja sellisena mingil alateadlikul moel realistlik ja täpne. Ta suudab ootamatu täpsusega väljendada meie kollektiivse alateadvuse soppides voolavaid ja mulksuvaid hämaraid stiihiad. Midagi kaunist neis soppides Ballardi jaoks aga küll mulksumas ei ole, tema looming on valdavalt pessimistlik. Näiteks kirjeldab tema kuulsaim romaan ”Crash”, millest David Cronenberg ka päris hea filmi väntas, ilgeid seoseid, mis valitsevad tänapäeva yuppiede elustiili, seksuaalsuse ning sõna otseses mõttes kõikehävitava ja –paljastava autoõnnetuse vahel.
Selles mõttes on ootamatu, et Ballardit kui ennekõike romaanikirjanikku tutvustatakse eesti lugejale mingis mõttes optimistliku ”Unenägude täisühinguga”, mis aga on samuti üks selle viljaka autori tähelepanuväärsemaid teoseid. Tegemist on nukra, rousseauliku ”tagasi loodusesse”-ideaali väljendusega tänapäeva tardunud heaoluühiskonna keskklassi hulgas, kes oma äärelinnaletargias muru niites, hekki pügades, poes käies ja telekat vaadates elupäevi tasapisi surma poole veeretavad. Steriilne äärelinna-elu on Ballardile üldse väga oluline teema. ”Unenägude täisühingus” prantsatab Londoni äärelinna Sheppertoni – mis on muide ka Ballardi enda elupaik – varastatud väikelennukiga alla läbinisti animaalne, loomalikust energiast pakatav Londoni luuser Blake, kelle üheks kinnisideeks on lendamine. Lühikese aja jooksul saab Blake`ist kogu Sheppertoni lunastaja, ta viljastab tardunud äärelinna, muutes selle pulbitsevaks, troopiliseks d˛ungliks. Sheppertoni elanikud heidavad enestelt riided ja muud ühiskondlikud piirangud, lõpuks õpetab Blake nad kõik lendama ning nad lendavadki ära, troopililise looduse poolt neelatud äärelinn jääb tühjaks. Nagu ka kõik ülejäänud maailma äärelinnad tulevikus, ennustab Ballard läbi Blake`i.
Ballardi ”Unenägude täisühingut” võiks käsitleda tänapäeva ökoloogilises kontektsis. Judeokristlik kultuur on enesest looduse, organiseerimata stiihia raevukamalt, tõhusamalt ja kompromissitumalt välja lülitanud kui ükski teine. Nüüdseks ollakse siiski midagi juba taibanud, ilmuma on hakanud isegi sellised raamatud nagu ”Roheline kapitalism”. Pole siis ime, et ballardi iroonilist, romantilist ja poeetilist ”rohelist apokalüpsist” nii mõnus lugeda on, lastes enesest välja kõik ürgsed, loomalikud ja sõna kõige otsesemas mõttes metsikud tungid, mida Lääne kultuur on aastasadu jõuliselt maha surunud.
Kuidas on lood Eesti äärelinnade saatusega, on omaette küsimus. Ühelt poolt – SKP ja keskmine palk tõusevad, tiskred kerkivad. Ja Eesti on üks suhteliselt suurimaid puidueksportijaid maailmas. Teisalt pole meil ju seda judeokristlikku kultuuri kuigi paljukest aega olnud. Äkki ei peaks meie tee ”tagasi loodusesse” nii apokalüptiline olema kui Ballardil?


Kommentaarid ...
bullet Anonymous
on 19 Aug : 1:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 22:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Aug : 6:27
Comments: 1718
[blocked by admin]


Kommentaaride lisamine ajutiselt suletud
sisu © et, vorm © e107.org