Logo
 kirjandus- ja muusikaajakiri
Menüü
Reklaam

Varasemad numbrid!
Otsi et

Mihkel Bravat (www.bahamapress.org)
Neeme Põder ”Baile Atha Cliath”
by khan
Saturday 8 March 2003 - 1:20:33

Tallinn 2002
leheküljed nummerdamata (48 lk.)

Neeme Põder on ilmutanud juba teise samizdat-luulekogu, seekord oma õige nime all. Lugesin enne selle kirjatüki kallale asumist meeldetuletuseks uuesti läbi ka ta esikluulekogu, Monaco varjunime all ilmunud „Hingetõmbe”, ning selle valguses on autori loomulik areng silmatorkav.
„Hingetõmmet” valitsenud kohati üsnagi ahistav (meenutagem katkendlikest hingetõmmetest kuulsaid stseene filmist „Kosmoseodüsseia 2001”) atmosfäär vangistatuse tundega on asendunud selginenuma ning lihvituma, loogiliselt hingava poeesiaga.
Kuigi käesoleva raamatu pealkiri pole miski muu kui Dublini keldikeelne nimi, on see raamat paljuski inspireerit kodusemast Haapsalust ja ka Tartust, samas on neil lehekülgedel tõesti keldilikku hõngu; müürid, trepid ja seinad elavad neil oma elu.
Kui keldilikkus on selle raamatu üks märksõnu, peateema, siis (muusika)teater on kindlasti ühe kõrvalteemana nimetamist väärt ja seda juba teist raamatut järjest. Otsesemad välgatused Salomé loost annavad võimaluse ka muid, otsesema teatrisidemeta tekste teise nurga alt lugeda ja see on paganama põnev.
Pikast kirjutamiskogemusest ning varasest meisterlikkusest kõnelevad sellised lausa kadedaks tegevad vormileiud ja -lahendused:

PALEST PALGESSE
Kehad.
Kehad ja varjud.
Ma näen kehi ja ma näen nende varje.
Ma tean, mida räägivad kehad,
ja ei tea, mida räägivad varjud.
Kehad ei räägi midagi,
räägivad varjud.
Ma näen varje ja ma näen nende kehi.
Varjud ja kehad.
Varjud.

Neeme luuletustest jäi mulle lugemisel kuskile hingesoppi kaudne hingelise üksinduse või üksilduse tunne; need tekstid on kui üksiku rändrüütli elukaemus. Ehk annavad raamatu viimased read lootust üksinduse lõppemisele:
Ja iga päev jääb vähemaks lehti.
Me püüame neid kuis ei kunagi varem.
Kõik põgenevad läbi me sõrmi
Igast tunnist saab hetk.
Iga hetkega jõuan su juurde
rohkem ja rohkem.
Kommentaaride lisamine ajutiselt suletud
sisu © et, vorm © e107.org