Logo
 kirjandus- ja muusikaajakiri
Menüü
Reklaam

Varasemad numbrid!
Otsi et

Heiki Vilep (www.bahamapress.org)
Aleksander Müller ”Vilus on jahe: möödunud sajandi luulet”
by khan
Saturday 8 March 2003 - 1:22:13

Umara 2001
104 lk.

Mõned sõbrad viis viin
mõned naksas kokaiin
aga mina olen siin
minul enda magus piin
minu puhul asi muu
mul on vana armastus
ta mul tihtilugu sees
karune ja kirbe blues...

(A. Mülleri veel avalikult esitamata laulust „Bluesiarmuke”)
Aleksander Mülleri esimene luulekogu, pühendatud naistele. Kogust lühidalt kirjutada on peaaegu võimatu, kuna ei leidu mingit läbivat joont. Kokku on pandud eri aegadel kirjutatu, igas luuletuses on oma lai lõpmatuseni arendatav teema, probleem, sündmus, kohati ka lahendus, mis enamasti ootamatu.
Et Mülleri Sass on Eestis seni rohkem tuntud bluusi-isana (ansambel Suuk ja hilisemad bluusiüllitised), siis tuli luulekogu paljudele ootamatult ja mõjub seda rabavamalt. See, kes loodab kogust leida vürtsikat lausumist ja mahlakaid väljendeid, ei pea pettuma. Samas lööb Sassi luulest läbi nostalgia vahe vikat – kohati vägagi terav. See pole nostalgia mere või pilvede, kodumaa või lapsepõlve järele. Sassi nostalgia haarab mõistuse hääle, nähtustesse eluterve suhtumise, väärtuste väärilise hindamise ja Ilu taju järele. Kõike seda muidugi temale omases allegoorilises ja muhedas vormis, sisenedes probleemi käsitlusse probleemi endana. Vastuolulisus, mis muidu luulele omane, on Sassile loomulikuks vahendiks nagu pastakas või padi.

nii sinine paber
ja nii kenus kael
nii hellad sõrmed
ja nii sügav kaev
nii harva ollakse üksi
ja mõeldakse sedasi
viigid pähe kamm püksi
ja minnakse edasi

Kogu on jaotatud tsükliteks. „Tsüklid ma pealkirjastasin klassikalise bluesi harmooniana. Või ehk ringmäng, ehk ka svastika selle sõna algses tähenduses. Kes? Nojah... Võib ise läbi mängida,” ütleb Sass ise.
Kahtelemata kaasaegse luulemüra seest väljaulatuv teos. Ka siin saadetakse ühte või teist olukorda/inimtüüpi aeg-ajalt sinnasamasse või kaugemalegi, aga hoopis mahlakamalt ja niivõrd põhjendatult, et sõnakasutus ei välju korrakski kunsti raamest. Allakirjutanu igatahes soovitab.

Kommentaaride lisamine ajutiselt suletud
sisu © et, vorm © e107.org