Logo
 kirjandus- ja muusikaajakiri
Menüü
Reklaam

Varasemad numbrid!
Otsi et

Jan Kaus - Eesti Päevaleht 17.01.2003
Matt Barkeri lust ja paine
by khan
Wednesday 12 March 2003 - 0:30:39

Matt Barker “Waanenburgi tapatalgud” 2002


Vaidlus eesti ulmekirjanduse taseme üle on mulle alati tundunud pisut fookusest väljas olevat.

Kummalisi väited on esitatud küll ulmekirjanduse vastu ja poolt. Kodumaise ulmetoodangu kritiseerijad on püüdnud tihti võrrelda viimaste aastate eesti autoreid ˛anri tipptekstidega (esimeste kahjuks muidugi).

Apologeedite seast aga on kerkinud väide, et mõnigi ühest positiivset retseptsiooni omav autor (Kivirähk, Heinsaar) on ulme.

Mina kui võhik näen asja lihtsamalt. Tekst on hea või mitte. Pole oluline sealjuures, kas ta on ulme või “tavakirjandus”. Lugusid tuleb üha juurde ja voolu- või Ļanrimääratlused tunduvad muutuvat üha desinformeerivamaks. Hea tekst ületab igasugused määratlused. Hea ulme väljendub minu jaoks mitte bensujaama muutumises kalmistuks või mõne interplanetaarse jõu abstraktses absurdis, vaid üldistusjõus, resonantsivõimes, emotsionaalses laengus. Sama lugu on “tavaproosaga”.

Matt Barkeri eelmise aasta lõpul ilmunud “Waanenburgi tapatalgud” on hea tekst. Aga selle teksti headus ei seisne niivõrd selles, et seda võib määratleda ulmena. Või näiteks maagilise realismina. Ehk peitub Barkeri teksti jõud hoopis mujal? Püüan selle jõu erinevaid väljendusi visandada.

Nägemuslikkus

“Waanenburgi” neli juttu, millest olulisim on kahtlemata nimilugu, omavad mastaapi, tekitavad visiooni, loovad maastiku, mitmemõõtmelise ruumi, mis pole paljalt kirjanduslik, vaid millest ulatuvad stilistilised ja maailmavaatelised närvilõpmed tänapäeva reaalsusse.

Ambivalentsus

Ma ei pea siin silmas näiteks nimiloo peategelast Waanenburgi, tuleviku Frankensteini, Clonaidi kauget värdjärglast, kel on “genofondi reostatuses” (lk 72) keeruline osa täita või “Kiskja” Conradi-nimelist kapseldunud pisihitlerit, suurusehullu Tobias Mindernickelit. Ambivalents väljendub kahes võtmes, kuidas Barkeri teksti avada võib. Esiteks võib “Waanenburgi” lugeda kui mängu, fantaasiarikast meelelahutust, mille juured on Hollywoodi sci-fis ja tarantinolikes kangelastes. Barker, keskendudes tegevustikule, mitte seda peegeldavale teadvusele, oskab luua visuaalsena mõjuvat keskkonda. Kui “Waanenburg” oleks film, naelutaks ta vaatajaid massistseenide, eriefektide, vaatemängulise dramaatika ja ohtra verega.

Teine viis Barkeri teksti lugeda on näha selles sünget ja misantroopset antiutoopiat, nostradamuslikku nägemust; hoiatust, mille on põh-justanud praeguse ajahetke tarbimisagoonia, globaalne sõjaseisukord ja gassetliku massi-inimese süvenev triumf. Kaks lugemisviisi võivad eksisteerida samaaegselt, üks ei välista teist.

Globaalne kirjutus

Barker ei ole tüüpiline eesti kirjandus (ma ei pea tüüpilist eesti kirjandust sugugi miinusmärgiga nähtuseks). Barker väljendab teadvust läbi tegevuse, kujutlust kujutlusevälise reaalsuse kaudu.

Kirjandus ei tundu olevat talle mitte eesmärk, vaid vahend. Ta on loobunud õilsast kannatajast, positiivsest protagonistist, kes reeglina eesti proosas sõnumit edastab. Tema tegelased ei asetu ühiskonna äärde, vaid keskele.

Eelkõige aga väljendub Barkeri globaalsus “Waanenburgi” visioonide haakumises kaasaegse maailmakirjanduse kujutamisviisidega. Ma ei pea silmas seda, et Barker kasutab inimeste kohta väljendit “juurikas” (vrd Burgessi “t‰ello” ja Faberi “vodsel”). Waanenburgi “valu täielik blokaad” jätkab sealt, kuhu Andrew Milleri “Salakaval valu” pooleli jäi, ning kogu raamatut läbiva totaalse sõja meeleolud ja “püha mehe” projekt toovad silme ette Orwelli misantroopse tuleviku.

Barkeril on õnnestunud luua eelmise aasta eesti proosa painajalikum maailm ja samas üks teravmeelseimaid tekste. Jürgen Rooste, võttes Sirbis kokku läinud aastat, jättis kahe silma vahele väga olulisi proosatekste nagu Kalle Käsperi “Vennad Luiged” või Jüri Tuuliku “Üksik lind mere kohal”. Barkeri “Waanenburgi tapatalgud” tuleb sellesse nimekirja lisada.


Kommentaarid ...
bullet Anonymous
on 29 May : 8:47
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 20:24
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 19 Aug : 1:00
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 18 Aug : 22:35
Comments: 1718
[blocked by admin]

bullet Anonymous
on 16 Aug : 6:27
Comments: 1718
[blocked by admin]


Kommentaaride lisamine ajutiselt suletud
sisu © et, vorm © e107.org