Logo
 kirjandus- ja muusikaajakiri
Menüü
Reklaam

Varasemad numbrid!
Otsi et

et 8

Yage on kosmoseaja reis. Ruum tundub võnkuvat ja vibreerides liikuvat. Paljude rasside veri ja sisu, neegri, polyneesia, mägimongoli, kõrbenomaadi. Mitmekeelse lähis-ida, indiaani ja uute rasside, mis alles eostamata ja syndimata, veel ilmsiks saamata yhenduste, liigub läbi su keha. Sa rändad ja teed uskumatuid reise läbi dzunglite ja kõrbede ja mägede (seisak ja surm suletud mäekurudes kus taimed võrsuvad su tyrast välja, kus tohutud vähilised kooruvad su sees ja kasvavad ja murravad su keha kooriku).

Ulgtullidega kanuul yle Vaikse Ookeani Lihavõttesaarele. Liitlinn, lähis-ida,mongoli, lõuna-okeaania, lõuna-ameerika, kus kõik inimvõimalused on laiali laotunud ääretul vaiksel Turul.

Minaretid, palmid, mäed, dzungel. Yks loid jõgi, milles hyppab tigedaid kalu, ääretud metsistunud pargid, kus poisid lamavad rohul või mängivad kryptilisi mänge. Ei ainustki suletud ust kogu linnas. Igayks tuleb su tuppa ykskõik kuna. Politseiylem on hiinlane, kes torgib hambaid ja kuulab kuutõbise pealekaebusi. Aeg-ajalt võtab hiinlane hambaorgi suust ja uurib selle otsa. Kavalpead siledate, vasekarva nägudega logelevad ukseavadel, põimides kuldkette pisenend peadele, silmad ilmetud putukate mittemidaginägevas rahus.

Nende taga, läbi lahtise ukse lauad ja kioskid ja baarid ja toad ja köögid, oopiumisuitsetajad, hašiš, inimesed söömas, vestlemas, vanni võtmas, situmas, kadudes tagapool suitsu ja auru hägusse. Ja mängulauad, kus mängitakse pööraste panuste peale. Ei iialgi rahale. Aeg-ajalt kargab mõni mängija ebainimlike meeleheitlike karjetega pysti, olles kaotanud oma nooruse vanale mehele või saanud oma vastase latahiks (Latah on seisund, mida esineb kagu-aasias. Olles muidu tavaline, ei saa latah jätta tegemata seda, mida käsib keegi, kes on ta tähelepanu äratanud teda nimepidi kutsudes või puudutades.)

Kuid leidub noorusest ja latahist veel kõrgemaid panuseid. Mänge, kus ainult kaks mängijat maailmas teavad, mis kaalul on.

Linna kõik majad on yhendatud. Mätastest majad kõrgmägede mongolitega, kes suitsevail ukseavadel silmi pilgu-tavad; bambusest ja tekapuust majad; plonnidest ja kivist ja punatellistest majad; lõunamere maooride majad. Saja jala pikkused majad, kuhu mahuvad terved suguharud; rookatustega majad ja vanadest kastidest ja laineplekist majad, kus pehkinud närudes vanamehed istuvad endaga rääkides ja denaturaati keetes. Ei kroomi, ei punast nahka ega klaasist telliseid. Meil on skandinaavlaste jaoks teatav kvoot. Nad peavad läbima range katseaja linna räpa-seimas kvartalis ja hoiduma pesemisest yhe aasta jooksul.

Ekspeditsioonid lähevad teadmata eesmärgiga tundmatuisse kohtadesse. Võõrad saabuvad vanadest laudadest parve-del, mis on määndunud köiega kokku seotud; nad tuiguvad dzunglist välja, näod putukahammustustest paistes; nad laskuvad mägirada pidi katkiste veritsevate jalgadega läbi tolmuste, tuuliste  äärelinnade kus inimesed situvad reas plonnseina ääres ja raisakullid kisklevad kalapeade pärast; nad kukuvad paigatud langevarjudega parki. Purjus võmm viib nad arvele võtmiseks tohutusse avalikku käimlasse. Kirjapandud andmed lähevad seejärel toalettpaberina kasutusele.

Kõigi maade keedulõhnad hõljuvad linna kohal, oopiumi hägu, hašiš ja keeva yage´I vaigukas punane suits, dzungli, soolase vee ja roiskuva jõe ja kuivanud väljaheite ja higi ja suguelundite lõhn. Kõrgmägede flöödid ja jazz ja bepop ja yhe keelega mongoli pillid ja mustlaste ksylofonid ja araabia torupillid. Linna kylastab vägivallaepideemia ja tänavail vedelevaid surnuid söövad raisakullid. Matused ja kalmistud on keelatud.

Albiinod vilguvad päikse käes, loiult pihku panevad poisid istuvad puude otsas, tundmatuist haigustest puretud inimesed sylitavad möödakäijate pihta ja hammustavad neid ja viskavad nende pihta täisid ning teisi satikaid, lootes kedagi nakatada. Iga kord kui jääd pilditult purju, ärkad omaenese voodis koos yhega neist tõbistest, näota kodanikest, kes on veetnud öö nuputades välja erinevaid viise su nakatamiseks. Kuid keegi ei tea, kuidas haigused yle kanduvad või kas nad yldse on nakkavad.

Jah, yage on final kick ning selle võtmise järel pole sa enam endine.

 

 

 

Bill Burroughs 10. juulil 1953 Lima linnas.    

 

tlk. Lauri Sommer

 

 sisu © et, vorm © e107.org